Сабақтың тақырыбы:
Карта
Сабақтың мақсаты: картамен және картадағы өзен, көл, теңіз, мұхитпен таныстыру, тақырып
бойынша белсенді сөздік қорды меңгерту және байланыстыра сөйлеу дағдыларын
арттыру. Буын туралы білімдерін толықтырады.
Күтілетін нәтиже:
Пәндік: картада өзен, көл, теңіз, мұхиттар бар екенін айта алу, тақырып бойынша
белсенді сөздік қорды меңгеру, байланыстыра сөйлеуге үйрену.
Тұлғалық: карта арқылы қоршаған ортаға деген қызығушылығын арттыру.
Жүйелік-әрекеттік: сабақ барысында меңгерген белсенді сөздік қор мен қарапайым үлгі құрылымдарды
өзіне таныс өмірлік жағдаяттарда орынды қолдана алу.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
Оқушылардың көңілін сабаққа аударуды ұйымдастыру.
II. Өткен сабақ пен жаңа сабақты
сабақтастыру
III. Жаңа сабақ
1-тапсырмадағы картамен жұмыс істемес бұрын теңіз, мұхит сөздерімен сөздік жұмысы жүргізіледі. Суреттегі
картаны көрсетіп, Мынау — карта. Картада
өзендер, көлдер, теңіздер, мұхиттар бар сөйлемдері аудиотаспадан тыңдалады,
оқытылады.
2-тапсырмадағы суреттер арқылы оқушылар өзен,
көл, теңіз, мұхит сөздерін тыңдау, қайталау арқылы есте сақтайды. «Есте
сақта!» айдарында өзен, көл, теңіз, мұхит
сөздерінің көптік жалғау жалғанғанда қалай өзгеретініне назар аударылады.
З-тапсырмадағы кестені оқу арқылы картада өзен, көл, теңіз, мұхиттар қандай
түспен берілетіні бекітіле түседі. Оқушылар Картада
өзендер (көлдер, теңіздер, мұхиттар) көгілдір түспен беріледі сөйлемдерін
бірнеше рет қайталап жаттығады.
4-тапсырмада оқушылар үлгі бойынша сөйлесіп, Картада өзендер қандай түспен беріледі? деген сұраққа жауап беріп
жаттығады. Сұрақтағы өзендер сөзін көлдер,
теңіздер, мұхиттар сөздерімен алмастыра отырып, байланыстыра сөйлеу
дағдыларын арттырады.
5-тапсырмадағы өзен, көл, теңіз, мұхиттар туралы мәтінді оқып өткен
тақырыптағы материал қайталанады, бекітіле түседі.
6-тапсырмада оқушылар үлгі бойынша сөйлесіп жаттығады, буын туралы
білімдерін толықтырады. Көл, теңіз
сөздерін буынға бөліп жаттығады. Оқушылардың жауаптары:
-«Көл» деген сөзде неше буын бар? -Бір буын. -Қандай? -Көл. -Ол буын қандай? -Жіңішке. |
Жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды орындау арқылы оқушылар оқулықтағы
лексика-грамматикалық тапсырмаларды бекіте түседі.
IV. Жаңа сабақты қорытындылау
Мұғалім оқушылар арасында
жағымды психологиялық жағдай қалыптастыра отырып, сабақты
аяқтайды.